    Vicor Corporation V24A5H300BL
    Part No.:
    V24A5H300BL
    Package:
    Full Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24A5H300BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 300W
    Series:
    Maxi (300W)
    Package/Case:
    Full Brick
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    60A
    Power (Watts):
    300 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.4%
    Datasheet:
    1. How to order V24A5H300BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24A5H300BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24A5H300BL?
    Image V24A5H300BL
    Part Number V24A5H300BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (300W)
    Package/Case Full Brick
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 60A
    Power (Watts) 300 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 84.4%