    Vicor Corporation V24A48H400BN
    Part No.:
    V24A48H400BN
    Package:
    Full Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24A48H400BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 400W
    Series:
    Maxi (400W)
    Package/Case:
    Full Brick
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    8.33A
    Power (Watts):
    400 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.7%
    Datasheet:
    1. How to order V24A48H400BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24A48H400BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24A48H400BN?
    Image V24A48H400BN
    Part Number V24A48H400BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (400W)
    Package/Case Full Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 48V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 8.33A
    Power (Watts) 400 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 86.7%