    Vicor Corporation V24A28H400BG
    Part No.:
    V24A28H400BG
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Full Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24A28H400BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 400W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    Maxi (400W)
    Package/Case:
    Full Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    14.28A
    Power (Watts):
    400 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.8%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V24A28H400BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24A28H400BG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24A28H400BG?
    Image V24A28H400BG
    Part Number V24A28H400BG
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (400W)
    Package/Case Full Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 14.28A
    Power (Watts) 400 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.8%