    Vicor Corporation V150C8C100BL
    Part No.:
    V150C8C100BL
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV150C8C100BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 8V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    100V
    Voltage - Input (Max):
    200V
    Voltage - Output 1:
    8V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84%
    Datasheet:
    1. How to order V150C8C100BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V150C8C100BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V150C8C100BL?
    Image V150C8C100BL
    Part Number V150C8C100BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 100V
    Voltage - Input (Max) 200V
    Voltage - Output 1 8V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 12.5A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 100°C
    Efficiency 84%