    Vicor Corporation V150C36M150BG3
    Part No.:
    V150C36M150BG3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV150C36M150BG3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    100V
    Voltage - Input (Max):
    200V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    4.17A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.6%
    Datasheet:
    1. How to order V150C36M150BG3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V150C36M150BG3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V150C36M150BG3?
    Image V150C36M150BG3
    Part Number V150C36M150BG3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 100V
    Voltage - Input (Max) 200V
    Voltage - Output 1 36V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 4.17A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 84.6%