    Vicor Corporation V150C28M150BL
    Part No.:
    V150C28M150BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV150C28M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    100V
    Voltage - Input (Max):
    200V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.36A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Datasheet:
    1. How to order V150C28M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V150C28M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V150C28M150BL?
    Image V150C28M150BL V150C28M150BL3
    Part Number V150C28M150BL V150C28M150BL3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 100V 100V
    Voltage - Input (Max) 200V 200V
    Voltage - Output 1 28V 28V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 5.36A 5.36A
    Power (Watts) 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5% 87.5%