    Vicor Corporation V150C15M150BL
    Part No.:
    V150C15M150BL
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV150C15M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 150W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MICRO (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    100V
    Voltage - Input (Max):
    200V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.9%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V150C15M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V150C15M150BL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V150C15M150BL?
    Image V150C15M150BL
    Part Number V150C15M150BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 100V
    Voltage - Input (Max) 200V
    Voltage - Output 1 15V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 10A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.9%