    Vicor Corporation V150C12E150B
    Part No.:
    V150C12E150B
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV150C12E150B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    100V
    Voltage - Input (Max):
    200V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.7%
    Datasheet:
    1. How to order V150C12E150B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V150C12E150B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V150C12E150B?
    Image V150C12E150B V150C12E150BG V150C12E150BN
    Part Number V150C12E150B V150C12E150BG V150C12E150BN
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 100V 100V 100V
    Voltage - Input (Max) 200V 200V 200V
    Voltage - Output 1 12V 12V 12V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 12.5A 12.5A 12.5A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -10°C ~ 100°C -10°C ~ 100°C -10°C ~ 100°C
    Efficiency 86.7% 86.7% 86.7%