    Vicor Corporation V150B5M200BL3
    Part No.:
    V150B5M200BL3
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV150B5M200BL3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 200W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MINI (200W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    100V
    Voltage - Input (Max):
    200V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    40A
    Power (Watts):
    200 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.9%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V150B5M200BL3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V150B5M200BL3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V150B5M200BL3?
    Image V150B5M200BL3
    Part Number V150B5M200BL3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (200W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 100V
    Voltage - Input (Max) 200V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 40A
    Power (Watts) 200 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 84.9%