    Vicor Corporation DCM3414B75H31C2T05
    Part No.:
    DCM3414B75H31C2T05
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDCM3414B75H31C2T05.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 320W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    VI Chip® DCM® (320W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    11.43A
    Power (Watts):
    Voltage - Isolation:
    2.25 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C (With Derating)
    Efficiency:
    91.8%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order DCM3414B75H31C2T05 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DCM3414B75H31C2T05 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCM3414B75H31C2T05?
    Image DCM3414B75H31C2T05
    Part Number DCM3414B75H31C2T05
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series VI Chip® DCM® (320W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 11.43A
    Power (Watts) -
    Voltage - Isolation 2.25 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
    Efficiency 91.8%