    Vicor Corporation DCM3414B50M31C2T05
    Part No.:
    DCM3414B50M31C2T05
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDCM3414B50M31C2T05.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 320W
    Series:
    VI Chip® DCM® (320W)
    Packaging:
    Box
    Voltage - Input (Min):
    16V
    Voltage - Input (Max):
    50V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    11.43A
    Power (Watts):
    320 W
    Voltage - Isolation:
    1.5 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Efficiency:
    93.3%
    Datasheet:
    1. How to order DCM3414B50M31C2T05 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DCM3414B50M31C2T05 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCM3414B50M31C2T05?
    Image DCM3414B50M31C2T05
    Part Number DCM3414B50M31C2T05
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series VI Chip® DCM® (320W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Box
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 16V
    Voltage - Input (Max) 50V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 11.43A
    Power (Watts) 320 W
    Voltage - Isolation 1.5 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Efficiency 93.3%