    Vicor Corporation DCM3414B50M17C2C09
    Part No.:
    DCM3414B50M17C2C09
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDCM3414B50M17C2C09.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 320W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    VI Chip® DCM® (320W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    16V
    Voltage - Input (Max):
    50V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    21.33A
    Power (Watts):
    320 W
    Voltage - Isolation:
    1.5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 125°C
    Efficiency:
    92.2%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order DCM3414B50M17C2C09 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DCM3414B50M17C2C09 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DCM3414B50M17C2C09?
    Image DCM3414B50M17C2C09
    Part Number DCM3414B50M17C2C09
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series VI Chip® DCM® (320W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Box
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 16V
    Voltage - Input (Max) 50V
    Voltage - Output 1 15V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 21.33A
    Power (Watts) 320 W
    Voltage - Isolation 1.5 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 125°C
    Efficiency 92.2%