    Visual Communications Company - VCC 5110F3-5V
    Part No.:
    5110F3-5V
    Manufacturer:
    Visual Communications Company - VCC
    Category:
    Panel Indicators, Pilot Lights
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED5110F3-5V.pdf
    Description:
    LED RED .157" HOLE PANEL MOUNT
    Manufacturer:
    Series:
    5110F
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    LED
    Lamp Color:
    Amber
    Lens Color:
    Lens Transparency:
    Diffused
    Ratings:
    Vf (Typ), If (Max)
    Voltage:
    5V
    Current:
    15mA
    Panel Cutout Shape:
    Round
    Panel Cutout Dimensions:
    0.16" (4.06mm)
    Lens Size:
    3mm, T-1
    Lens Style:
    Round with Domed Top
    Millicandela Rating:
    8mcd
    Wavelength - Peak:
    583nm
    Viewing Angle:
    Termination Style:
    Wire Leads - 4.4" (111.80mm)
    Ingress Protection:
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order 5110F3-5V on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 5110F3-5V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 5110F3-5V?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5110F3-5V.
    Image 5110F3-12V 5110F3-5V
    Part Number 5110F3-12V 5110F3-5V
    Manufacturer Visual Communications Company - VCC Visual Communications Company - VCC
    Series 5110F 5110F
    Packaging Bag Bag
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type LED LED
    Lamp Color Amber Amber
    Lens Color - -
    Lens Transparency Diffused Diffused
    Ratings Vf (Typ), If (Max) Vf (Typ), If (Max)
    Voltage 5V 5V
    Current 15mA 15mA
    Panel Cutout Shape Round Round
    Panel Cutout Dimensions 0.16" (4.06mm) 0.16" (4.06mm)
    Lens Size 3mm, T-1 3mm, T-1
    Lens Style Round with Domed Top Round with Domed Top
    Millicandela Rating 8mcd 8mcd
    Wavelength - Peak 583nm 583nm
    Viewing Angle - -
    Termination Style Wire Leads - 4.4" (111.80mm) Wire Leads - 4.4" (111.80mm)