    USA Industrials ZUSAS70FDA174
    Part No.:
    ZUSAS70FDA174
    Manufacturer:
    USA Industrials
    Category:
    Seals - O-Rings
    Package:
    Description:
    FDA SI ORING 70A -174
    Manufacturer:
    USA Industrials
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Material:
    Silicone
    Dash Number:
    Nominal I.D.:
    8-3/4"
    Cross Section Shape:
    Round
    Diameter - Inside:
    8.737" (221.92mm) 8-3/4"
    Diameter - Outside:
    8.943" (227.15mm) 8-15/16"
    Width / Cross Section:
    0.103" (2.62mm) 3/32"
    Color:
    Red
    Hardness:
    70 Shore A
    Operating Temperature:
    -62°C ~ 232°C
    1. How to order ZUSAS70FDA174 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ZUSAS70FDA174 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZUSAS70FDA174?
    Image ZUSAS70FDA174
    Part Number ZUSAS70FDA174
    Manufacturer USA Industrials
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Material Silicone
    Dash Number -
    Nominal I.D. 8-3/4"
    Cross Section Shape Round
    Diameter - Inside 8.737" (221.92mm) 8-3/4"
    Diameter - Outside 8.943" (227.15mm) 8-15/16"
    Width / Cross Section 0.103" (2.62mm) 3/32"
    Color Red
    Hardness 70 Shore A
    Operating Temperature -62°C ~ 232°C