    USA Industrials ZCLNH70FDA020
    Part No.:
    ZCLNH70FDA020
    Description:
    O-RING BUNA-N WHITE -20 PK25
    Dash Number:
    -020
    Nominal I.D.:
    7/8"
    Diameter - Inside:
    0.864" (21.95mm) 7/8"
    Diameter - Outside:
    1.004" (25.50mm) 1"
    Width / Cross Section:
    0.070" (1.78mm) 1/16"
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 121°C
    1. How to order ZCLNH70FDA020 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ZCLNH70FDA020 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZCLNH70FDA020?
    Image ZCLNH70FDA020
    Part Number ZCLNH70FDA020
    Material Buna N (Nitrile NBR)
    Dash Number -020
    Nominal I.D. 7/8"
    Cross Section Shape Round
    Diameter - Inside 0.864" (21.95mm) 7/8"
    Diameter - Outside 1.004" (25.50mm) 1"
    Width / Cross Section 0.070" (1.78mm) 1/16"
    Color White
    Hardness 70 Shore A
    Operating Temperature -40°C ~ 121°C