    USA Industrials ZCLNH70FDA011
    Part No.:
    ZCLNH70FDA011
    Description:
    O-RING BUNA-N WHITE -11 PK25
    Dash Number:
    -011
    Nominal I.D.:
    5/16"
    Diameter - Inside:
    0.301" (7.65mm) 5/16"
    Diameter - Outside:
    0.441" (11.20mm) 7/16"
    Width / Cross Section:
    0.070" (1.78mm) 1/16"
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 121°C
    1. How to order ZCLNH70FDA011 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ZCLNH70FDA011 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZCLNH70FDA011?
    Image ZCLNH70FDA011
    Part Number ZCLNH70FDA011
    Material Buna N (Nitrile NBR)
    Dash Number -011
    Nominal I.D. 5/16"
    Cross Section Shape Round
    Diameter - Inside 0.301" (7.65mm) 5/16"
    Diameter - Outside 0.441" (11.20mm) 7/16"
    Width / Cross Section 0.070" (1.78mm) 1/16"
    Color White
    Hardness 70 Shore A
    Operating Temperature -40°C ~ 121°C