    USA Industrials ZCLNH70FDA010
    Part No.:
    ZCLNH70FDA010
    Manufacturer:
    USA Industrials
    Category:
    Seals - O-Rings
    Package:
    Description:
    O-RING BUNA-N WHITE -10 PK25
    Manufacturer:
    USA Industrials
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Material:
    Buna N (Nitrile NBR)
    Dash Number:
    -010
    Nominal I.D.:
    1/4"
    Cross Section Shape:
    Round
    Diameter - Inside:
    0.239" (6.07mm) 1/4"
    Diameter - Outside:
    0.379" (9.63mm) 3/8"
    Width / Cross Section:
    0.070" (1.78mm) 1/16"
    Color:
    White
    Hardness:
    70 Shore A
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 121°C
    1. How to order ZCLNH70FDA010 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ZCLNH70FDA010 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZCLNH70FDA010?
    Image ZCLNH70FDA010
    Part Number ZCLNH70FDA010
    Manufacturer USA Industrials
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Material Buna N (Nitrile NBR)
    Dash Number -010
    Nominal I.D. 1/4"
    Cross Section Shape Round
    Diameter - Inside 0.239" (6.07mm) 1/4"
    Diameter - Outside 0.379" (9.63mm) 3/8"
    Width / Cross Section 0.070" (1.78mm) 1/16"
    Color White
    Hardness 70 Shore A
    Operating Temperature -40°C ~ 121°C