    ULTRAVOLT / Advanced Energy 10A24-P30-C
    Part No.:
    10A24-P30-C
    Manufacturer:
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED10A24-P30-C.pdf
    Description:
    DC/DC CONVERTER 10000V 30W
    Manufacturer:
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
    Series:
    Ultravolt® 10A
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Enclosed
    Voltage - Input (Min):
    23V
    Voltage - Input (Max):
    30V
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Output 1:
    10000V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    3mA
    Power (Watts):
    30W
    Voltage - Isolation:
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Efficiency:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    3.73" L x 1.53" W x 1.00" H (94.7mm x 38.9mm x 25.4mm)
    Approval Agency:
    CE, cURus
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order 10A24-P30-C on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 10A24-P30-C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 10A24-P30-C?
    Image 10A24-P30-M-C 10A24-N15-M-E 10A24-P30-C 10A24-N15-E 10A24-P15-E
    Part Number 10A24-P30-M-C 10A24-N15-M-E 10A24-P30-C 10A24-N15-E 10A24-P15-E
    Series Ultravolt® 10A Ultravolt® 10A Ultravolt® 10A Ultravolt® 10A Ultravolt® 10A
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
    Voltage - Input (Min) 23V 23V 23V 23V 23V
    Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V 30V
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Output 1 10000V 10000V 10000V 10000V 10000V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 3mA 3mA 3mA 3mA 3mA
    Power (Watts) 30W 30W 30W 30W 30W
    Voltage - Isolation - - - - -
    Efficiency - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 3.73" L x 1.53" W x 1.00" H (94.7mm x 38.9mm x 25.4mm) 3.73" L x 1.53" W x 1.00" H (94.7mm x 38.9mm x 25.4mm) 3.73" L x 1.53" W x 1.00" H (94.7mm x 38.9mm x 25.4mm) 3.73" L x 1.53" W x 1.00" H (94.7mm x 38.9mm x 25.4mm) 3.73" L x 1.53" W x 1.00" H (94.7mm x 38.9mm x 25.4mm)