    Triad Magnetics WSX150-1600-R
    Part No.:
    WSX150-1600-R
    Manufacturer:
    Triad Magnetics
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDWSX150-1600-R.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W
    Manufacturer:
    Triad Magnetics
    Series:
    WSX
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    International
    Form:
    Wall Mount (Class II)
    Input Type:
    Multi-Blade (Included)
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    15V
    Current - Output (Max):
    1.6A
    Power (Watts):
    24 W
    No Load Power Consumption:
    100mW (Max)
    Polarization:
    Negative Center
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Efficiency:
    Level VI
    Operating Temperature:
    0°C ~ 45°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
    Cord Length:
    72" (1.83m)
    Input Connector:
    Multi-Blade
    Features:
    Size / Dimension:
    3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm)
    Approval Agency:
    CE, cETLus, FCC, GS, RCM
    Datasheet:
    1. How to order WSX150-1600-R on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the WSX150-1600-R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WSX150-1600-R?
    Image WSX150-1600-13 WSX150-1600-R13 WSX150-1600 WSX150-1600-R
    Part Number WSX150-1600-13 WSX150-1600-R13 WSX150-1600 WSX150-1600-R
    Manufacturer Triad Magnetics Triad Magnetics Triad Magnetics Triad Magnetics
    Series WSX WSX WSX WSX
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Region Utilized International International International International
    Form Wall Mount (Class II) Wall Mount (Class II) Wall Mount (Class II) Wall Mount (Class II)
    Voltage - Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 15V 15V 15V 15V
    Current - Output (Max) 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A
    Power (Watts) 24 W 24 W 24 W 24 W
    No Load Power Consumption 100mW (Max) 100mW (Max) 100mW (Max) 100mW (Max)
    Polarization Negative Center Negative Center Negative Center Negative Center
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Efficiency Level VI Level VI Level VI Level VI
    Operating Temperature 0°C ~ 45°C 0°C ~ 45°C 0°C ~ 45°C 0°C ~ 45°C
    Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
    Cord Length 72" (1.83m) 72" (1.83m) 72" (1.83m) 72" (1.83m)
    Input Connector Multi-Blade Multi-Blade Multi-Blade Multi-Blade
    Features - - - -
    Size / Dimension 3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm) 3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm) 3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm) 3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm)