    Texas Instruments SN74F253NS
    Part No.:
    SN74F253NS
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Signal Switches, Multiplexers, Decoders
    Package:
    16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSN74F253NS.pdf
    Description:
    IC SELECTOR/MUX DUAL 1OF4 16SO
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    74F
    Package/Case:
    16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Multiplexer
    Circuit:
    2 x 4:1
    Independent Circuits:
    1
    Current - Output High, Low:
    3mA, 24mA
    Voltage Supply Source:
    Single Supply
    Voltage - Supply:
    4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    16-SO
    Datasheet:
    1. How to order SN74F253NS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SN74F253NS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SN74F253NS?
    Image SN74F253NS SN74F253NSR
    Part Number SN74F253NS SN74F253NSR
    Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
    Series 74F 74F
    Package/Case 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Multiplexer Multiplexer
    Circuit 2 x 4:1 2 x 4:1
    Independent Circuits 1 1
    Current - Output High, Low 3mA, 24mA 3mA, 24mA
    Voltage Supply Source Single Supply Single Supply
    Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C