    Texas Instruments SN74ACT14PWR
    Part No.:
    SN74ACT14PWR
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Gates and Inverters
    Package:
    14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSN74ACT14PWR.pdf
    Description:
    IC INVERT SCHMIT 6CH 1IN 14TSSOP
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    74ACT
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Logic Type:
    Inverter
    Number of Circuits:
    6
    Number of Inputs:
    1
    Features:
    Schmitt Trigger
    Voltage - Supply:
    4.5V ~ 5.5V
    Current - Quiescent (Max):
    2 µA
    Current - Output High, Low:
    24mA, 24mA
    Input Logic Level - Low:
    0.5V ~ 1.4V
    Input Logic Level - High:
    1.2V ~ 2.1V
    Max Propagation Delay @ V, Max CL:
    11.5ns @ 5V, 50pF
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    14-TSSOP
    Datasheet:
    1. How to order SN74ACT14PWR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SN74ACT14PWR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SN74ACT14PWR?
    Image SN74ACT14PWR SN74ACT14PWRQ1 SN74ACT14PWRG4
    Part Number SN74ACT14PWR SN74ACT14PWRQ1 SN74ACT14PWRG4
    Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
    Series 74ACT 74ACT 74ACT
    Package/Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Logic Type Inverter Inverter Inverter
    Number of Circuits 6 6 6
    Number of Inputs 1 1 1
    Features Schmitt Trigger Schmitt Trigger Schmitt Trigger
    Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
    Current - Quiescent (Max) 2 µA 2 µA 2 µA
    Current - Output High, Low 24mA, 24mA 24mA, 24mA 24mA, 24mA
    Input Logic Level - Low 0.5V ~ 1.4V 0.5V ~ 1.4V 0.5V ~ 1.4V
    Input Logic Level - High 1.2V ~ 2.1V 1.2V ~ 2.1V 1.2V ~ 2.1V
    Max Propagation Delay @ V, Max CL 11.5ns @ 5V, 50pF 11.5ns @ 5V, 50pF 11.5ns @ 5V, 50pF
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C