    Texas Instruments LP3984IMFX-1.5/NOPB
    Part No.:
    LP3984IMFX-1.5/NOPB
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLP3984IMFX-1.5/NOPB.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.12V @ 150mA
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    125 µA
    Current - Supply (Max):
    150 µA
    PSRR:
    60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    Datasheet:
    1. How to order LP3984IMFX-1.5/NOPB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LP3984IMFX-1.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP3984IMFX-1.5/NOPB?
    Image LP3984IMFX-1.8 LP3984IMFX-1.5/NOPB LP3984IMFX-1.8/NOPB LP3984IMFX-3.1/NOPB
    Part Number LP3984IMFX-1.8 LP3984IMFX-1.5/NOPB LP3984IMFX-1.8/NOPB LP3984IMFX-3.1/NOPB
    Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
    Series - - - -
    Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
    Voltage - Output (Max) - - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 150mA 0.12V @ 150mA 0.12V @ 150mA 0.12V @ 150mA
    Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA
    Current - Quiescent (Iq) 125 µA 125 µA 125 µA 125 µA
    Current - Supply (Max) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
    PSRR 60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz) 60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C