    Texas Instruments LMZ21700SILR
    Part No.:
    LMZ21700SILR
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    8-SMD Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLMZ21700SILR.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 0.9-6V
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    SIMPLE SWITCHER® Nano
    Package/Case:
    8-SMD Module
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Non-Isolated PoL Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    3V
    Voltage - Input (Max):
    17V
    Voltage - Output 1:
    0.9 ~ 6V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    650mA
    Power (Watts):
    Voltage - Isolation:
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OTP, SCP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Efficiency:
    95%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active High
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order LMZ21700SILR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LMZ21700SILR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LMZ21700SILR?
    Image LMZ21700SILR
    Part Number LMZ21700SILR
    Manufacturer Texas Instruments
    Series SIMPLE SWITCHER® Nano
    Package/Case 8-SMD Module
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Non-Isolated PoL Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 3V
    Voltage - Input (Max) 17V
    Voltage - Output 1 0.9 ~ 6V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 650mA
    Power (Watts) -
    Voltage - Isolation -
    Applications ITE (Commercial)
    Features OTP, SCP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Efficiency 95%