    Texas Instruments LM3519MKX-20
    Part No.:
    LM3519MKX-20
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLM3519MKX-20.pdf
    Description:
    IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-6
    Package/Case:
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Obsolete
    Type:
    DC DC Regulator
    Topology:
    Step-Up (Boost)
    Internal Switch(s):
    Yes
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Supply (Min):
    2.7V
    Voltage - Supply (Max):
    5.5V
    Voltage - Output:
    20V
    Current - Output / Channel:
    20mA
    Frequency:
    5.4MHz
    Dimming:
    PWM
    Applications:
    Backlight
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Supplier Device Package:
    TSOT-23-6
    Datasheet:
    1. How to order LM3519MKX-20 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM3519MKX-20 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM3519MKX-20?
    Image LM3519MKX-20/NOPB LM3519MKX-20
    Part Number LM3519MKX-20/NOPB LM3519MKX-20
    Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments
    Series - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type DC DC Regulator DC DC Regulator
    Topology Step-Up (Boost) Step-Up (Boost)
    Internal Switch(s) Yes Yes
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Supply (Min) 2.7V 2.7V
    Voltage - Supply (Max) 5.5V 5.5V
    Voltage - Output 20V 20V
    Current - Output / Channel 20mA 20mA
    Frequency 5.4MHz 5.4MHz
    Dimming PWM PWM
    Applications Backlight Backlight
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)