    Texas Instruments DM388AAARD11
    Part No.:
    DM388AAARD11
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    DSP (Digital Signal Processors)
    Package:
    609-LFBGA, FCBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDM388AAARD11.pdf
    Description:
    DAVINCI DIGITAL MEDIA PROCESSOR
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    DM38x DaVinci™ Video SOC
    Package/Case:
    609-LFBGA, FCBGA
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
    Interface:
    I2C, IrDA, Ethernet, McASP, PCI, SD, SPI, UART/USART, USB
    Clock Rate:
    970MHz
    Non-Volatile Memory:
    ROM (48kB)
    On-Chip RAM:
    640kB
    Voltage - I/O:
    1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V
    Voltage - Core:
    1.1V, 1.2V, 1.35V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 95°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    609-FCBGA (16x16)
    Datasheet:
    1. How to order DM388AAARD11 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DM388AAARD11 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DM388AAARD11?
    Image DM388AAARD11FP DM388AAARD11F DM388AAARD11
    Part Number DM388AAARD11FP DM388AAARD11F DM388AAARD11
    Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
    Series DM38x DaVinci™ Video SOC DM38x DaVinci™ Video SOC DM38x DaVinci™ Video SOC
    Package/Case 609-LFBGA, FCBGA 609-LFBGA, FCBGA 609-LFBGA, FCBGA
    Packaging Tray Tray Tray
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Clock Rate 970MHz 970MHz 970MHz
    Non-Volatile Memory ROM (48kB) ROM (48kB) ROM (48kB)
    On-Chip RAM 640kB 640kB 640kB
    Voltage - I/O 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V
    Voltage - Core 1.1V, 1.2V, 1.35V 1.1V, 1.2V, 1.35V 1.1V, 1.2V, 1.35V
    Operating Temperature -40°C ~ 95°C (TJ) -40°C ~ 95°C (TJ) -40°C ~ 95°C (TJ)