    Texas Instruments DM355SZCE270
    Part No.:
    DM355SZCE270
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    DSP (Digital Signal Processors)
    Package:
    337-LFBGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDM355SZCE270.pdf
    Description:
    IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    TMS320DM3x, DaVinci™
    Package/Case:
    337-LFBGA
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
    Interface:
    ASP, I2C, SPI, UART, USB
    Clock Rate:
    270MHz
    Non-Volatile Memory:
    ROM (8kB)
    On-Chip RAM:
    56kB
    Voltage - I/O:
    1.8V, 3.3V
    Voltage - Core:
    1.30V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 85°C (TC)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    337-BGA (13x13)
    Datasheet:
    1. How to order DM355SZCE270 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DM355SZCE270 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DM355SZCE270?
    Image DM355SZCE270
    Part Number DM355SZCE270
    Manufacturer Texas Instruments
    Series TMS320DM3x, DaVinci™
    Package/Case 337-LFBGA
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Type Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
    Interface ASP, I2C, SPI, UART, USB
    Clock Rate 270MHz
    Non-Volatile Memory ROM (8kB)
    On-Chip RAM 56kB
    Voltage - I/O 1.8V, 3.3V
    Voltage - Core 1.30V
    Operating Temperature 0°C ~ 85°C (TC)