    Texas Instruments CD74HC153M96
    Part No.:
    CD74HC153M96
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Signal Switches, Multiplexers, Decoders
    Package:
    16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCD74HC153M96.pdf
    Description:
    IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16SOIC
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    74HC
    Package/Case:
    16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Multiplexer
    Circuit:
    2 x 4:1
    Independent Circuits:
    1
    Current - Output High, Low:
    5.2mA, 5.2mA
    Voltage Supply Source:
    Single Supply
    Voltage - Supply:
    2V ~ 6V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    16-SOIC
    Datasheet:
    1. How to order CD74HC153M96 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CD74HC153M96 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CD74HC153M96?
    Image CD74HC153M96
    Part Number CD74HC153M96
    Manufacturer Texas Instruments
    Series 74HC
    Package/Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Multiplexer
    Circuit 2 x 4:1
    Independent Circuits 1
    Current - Output High, Low 5.2mA, 5.2mA
    Voltage Supply Source Single Supply
    Voltage - Supply 2V ~ 6V
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C