    Telemecanique Sensors XS612B4PAM12
    Part No.:
    XS612B4PAM12
    Manufacturer:
    Telemecanique Sensors
    Category:
    Proximity Sensors
    Package:
    Cylinder, Threaded - M12
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDXS612B4PAM12.pdf
    Description:
    INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
    Manufacturer:
    Telemecanique Sensors
    Series:
    Package/Case:
    Cylinder, Threaded - M12
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Sensor Type:
    Inductive
    Sensing Distance:
    0.276" (7mm)
    Output Type:
    PNP-NO, 3-Wire
    Response Frequency:
    Shielding:
    Unshielded
    Material - Body:
    Nickel-Plated Brass
    Voltage - Supply:
    12V ~ 48V
    Termination Style:
    Connector
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    Ingress Protection:
    IP67, IP69K
    Indicator:
    LED
    Datasheet:
    1. How to order XS612B4PAM12 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the XS612B4PAM12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of XS612B4PAM12?
    Image XS612B4PAM12 XS612B4PAM12TF
    Part Number XS612B4PAM12 XS612B4PAM12TF
    Manufacturer Telemecanique Sensors Telemecanique Sensors
    Series - -
    Package/Case Cylinder, Threaded - M12 Cylinder, Threaded - M12
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    Sensor Type Inductive Inductive
    Sensing Distance 0.276" (7mm) 0.276" (7mm)
    Output Type PNP-NO, 3-Wire PNP-NO, 3-Wire
    Response Frequency - -
    Shielding Unshielded Unshielded
    Material - Body Nickel-Plated Brass Nickel-Plated Brass
    Voltage - Supply 12V ~ 48V 12V ~ 48V
    Termination Style Connector Connector
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C