    Telemecanique Sensors XS518B1NAM12
    Part No.:
    XS518B1NAM12
    Manufacturer:
    Telemecanique Sensors
    Category:
    Proximity Sensors
    Package:
    Cylinder, Threaded - M18
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDXS518B1NAM12.pdf
    Description:
    INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
    Manufacturer:
    Telemecanique Sensors
    Series:
    Package/Case:
    Cylinder, Threaded - M18
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Sensor Type:
    Inductive
    Sensing Distance:
    0.197" (5mm)
    Output Type:
    NPN-NO, 3-Wire
    Response Frequency:
    Shielding:
    Unshielded
    Material - Body:
    Nickel-Plated Brass
    Voltage - Supply:
    12V ~ 24V
    Termination Style:
    Connector
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    Ingress Protection:
    IP67, IP69K
    Indicator:
    LED
    Datasheet:
    1. How to order XS518B1NAM12 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the XS518B1NAM12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of XS518B1NAM12?
    Image XS518B1NAM12
    Part Number XS518B1NAM12
    Manufacturer Telemecanique Sensors
    Series -
    Package/Case Cylinder, Threaded - M18
    Packaging Box
    Product Status Active
    Sensor Type Inductive
    Sensing Distance 0.197" (5mm)
    Output Type NPN-NO, 3-Wire
    Response Frequency -
    Shielding Unshielded
    Material - Body Nickel-Plated Brass
    Voltage - Supply 12V ~ 24V
    Termination Style Connector
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C