    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SR4D4005
    Part No.:
    SR4D4005
    Manufacturer:
    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Category:
    Safety Relays
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSR4D4005.pdf
    Description:
    RELAY SAFETY 4PST 8A 5V
    Manufacturer:
    Series:
    SR4, SCHRACK
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    5VDC
    Contact Form:
    4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
    Contact Rating (Current):
    8 A
    Switching Voltage:
    400VAC - Max
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Must Operate Voltage:
    3.8 VDC
    Must Release Voltage:
    0.5 VDC
    Operating Temperature:
    Contact Material:
    Operate Time:
    -25°C ~ 70°C
    Release Time:
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
    Datasheet:
    1. How to order SR4D4005 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SR4D4005 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR4D4005?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR4D4005.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SR4D4005 pin diagram, SR4D4005 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SR4D4005
    Part Number SR4D4005
    Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Series SR4, SCHRACK
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Mounting Type Through Hole
    Coil Voltage 5VDC
    Contact Form 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
    Contact Rating (Current) 8 A
    Switching Voltage 400VAC - Max
    Features -
    Termination Style PC Pin
    Must Operate Voltage 3.8 VDC
    Must Release Voltage 0.5 VDC
    Operating Temperature -
    Contact Material -
    Operate Time -25°C ~ 70°C