    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RY612012
    Part No.:
    RY612012
    Manufacturer:
    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRY612012.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V
    Manufacturer:
    Series:
    RY, SCHRACK
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    8 A
    Switching Voltage:
    400VAC - Max
    Load - Max Switching:
    3200VA
    Coil Current:
    19.1 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    8.4 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    9 ms
    Release Time:
    5 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Contact Material:
    Silver Nickel (AgNi)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order RY612012 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RY612012 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RY612012?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RY612012.
    7.How to contact us to get technical supports, such as RY612012 pin diagram, RY612012 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RY612012
    Part Number RY612012
    Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Series RY, SCHRACK
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Through Hole
    Coil Voltage 12VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 8 A
    Switching Voltage 400VAC - Max
    Load - Max Switching 3200VA
    Coil Current 19.1 mA
    Coil Type Non Latching
    Features -
    Termination Style PC Pin
    Seal Rating Sealed - Fully
    Coil Insulation -
    Must Operate Voltage 8.4 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC
    Operate Time 9 ms
    Release Time 5 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 70°C