    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RTE24012
    Part No.:
    RTE24012
    Manufacturer:
    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRTE24012.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
    Manufacturer:
    Series:
    RT2, SCHRACK
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current):
    8 A
    Switching Voltage:
    400VAC - Max
    Load - Max Switching:
    3200VA
    Coil Current:
    33.3 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Fully
    Coil Insulation:
    Class F
    Must Operate Voltage:
    8.4 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    8 ms
    Release Time:
    6 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Contact Material:
    Silver Nickel (AgNi)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order RTE24012 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RTE24012 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RTE24012?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RTE24012.
    7.How to contact us to get technical supports, such as RTE24012 pin diagram, RTE24012 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RTE24012 RTE24012F
    Part Number RTE24012 RTE24012F
    Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Series RT2, SCHRACK RT2, SCHRACK
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 12VDC 12VDC
    Contact Form DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C)
    Contact Rating (Current) 8 A 8 A
    Switching Voltage 400VAC - Max 400VAC - Max
    Load - Max Switching 3200VA 3200VA
    Coil Current 33.3 mA 33.3 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching
    Features - -
    Termination Style PC Pin PC Pin
    Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully
    Coil Insulation Class F Class F
    Must Operate Voltage 8.4 VDC 8.4 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC
    Operate Time 8 ms 8 ms
    Release Time 6 ms 6 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C