    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT334009
    Part No.:
    RT334009
    Manufacturer:
    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Description:
    GENERAL PURPOSE RELAY
    Manufacturer:
    Series:
    RT
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    9VDC
    Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current):
    16 A
    Switching Voltage:
    400VAC - Max
    Load - Max Switching:
    4000VA
    Coil Current:
    45 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Flux Protection
    Coil Insulation:
    Class F
    Must Operate Voltage:
    6.3 VDC
    Must Release Voltage:
    0.9 VDC
    Operate Time:
    8 ms
    Release Time:
    6 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Contact Material:
    Silver Nickel (AgNi)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order RT334009 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT334009 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT334009?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RT334009.
    7.How to contact us to get technical supports, such as RT334009 pin diagram, RT334009 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RT334009
    Part Number RT334009
    Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Series RT
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Mounting Type Through Hole
    Coil Voltage 9VDC
    Contact Form SPST-NO (1 Form A)
    Contact Rating (Current) 16 A
    Switching Voltage 400VAC - Max
    Load - Max Switching 4000VA
    Coil Current 45 mA
    Coil Type Non Latching
    Features -
    Termination Style PC Pin
    Seal Rating Sealed - Flux Protection
    Coil Insulation Class F
    Must Operate Voltage 6.3 VDC
    Must Release Voltage 0.9 VDC
    Operate Time 8 ms
    Release Time 6 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C