    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PE014012
    Part No.:
    PE014012
    Manufacturer:
    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPE014012.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
    Manufacturer:
    Series:
    PE, SCHRACK
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    12VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    5 A
    Switching Voltage:
    400VAC - Max
    Load - Max Switching:
    2000VA
    Coil Current:
    17.5 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Flux Protection
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    9 VDC
    Must Release Voltage:
    1.2 VDC
    Operate Time:
    8 ms
    Release Time:
    8 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Contact Material:
    Silver Nickel (AgNi)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order PE014012 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PE014012 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PE014012?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PE014012.
    7.How to contact us to get technical supports, such as PE014012 pin diagram, PE014012 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image PE014012
    Part Number PE014012
    Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Series PE, SCHRACK
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Mounting Type Through Hole
    Coil Voltage 12VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 5 A
    Switching Voltage 400VAC - Max
    Load - Max Switching 2000VA
    Coil Current 17.5 mA
    Coil Type Non Latching
    Features -
    Termination Style PC Pin
    Seal Rating Sealed - Flux Protection
    Coil Insulation -
    Must Operate Voltage 9 VDC
    Must Release Voltage 1.2 VDC
    Operate Time 8 ms
    Release Time 8 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C