P25P42A12P1-240.pdf
P25P42A12P1-240.pdf
| Image |  |
| Part Number | P25P42A12P1-240 | P25P42A12P1-120 |
| Series | P25 | P25 |
| Packaging | Bulk | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 240VAC | 240VAC |
| Contact Form | 3PST-NO (DM) (3 Form X) | 3PST-NO (DM) (3 Form X) |
| Contact Rating (Current) | 25 A | 25 A |
| Switching Voltage | 600VAC - Max | 600VAC - Max |
| Features | - | - |
| Termination Style | Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 65°C | -55°C ~ 65°C |
| Must Operate Voltage | 177 VAC | 177 VAC |