    TE Connectivity Linx ANT-418-HESM
    Part No.:
    ANT-418-HESM
    Manufacturer:
    TE Connectivity Linx
    Category:
    RF Antennas
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDANT-418-HESM.pdf
    Description:
    RF ANT 418MHZ HELICAL SOLDER SMD
    Manufacturer:
    TE Connectivity Linx
    Series:
    HE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    RF Family/Standard:
    General ISM
    Frequency Group:
    UHF (300MHz ~ 1GHz)
    Frequency (Center/Band):
    418MHz
    Frequency Range:
    393MHz ~ 443MHz
    Antenna Type:
    Helical
    Number of Bands:
    1
    VSWR:
    2
    Return Loss:
    Gain:
    1.7dBi
    Power - Max:
    Features:
    Termination:
    Solder
    Ingress Protection:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Height (Max):
    0.350" (8.89mm)