    TE Connectivity AMP Connectors FST-21A-16
    Part No.:
    FST-21A-16
    Manufacturer:
    TE Connectivity AMP Connectors
    Category:
    Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFST-21A-16.pdf
    Description:
    CABLE FLXSTRP 16POS 2.54MM 1"
    Manufacturer:
    TE Connectivity AMP Connectors
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Cable Type:
    Flexstrip
    Number of Conductors:
    16
    Pitch:
    0.100" (2.54mm)
    Length:
    1.000" (25.40mm)
    Length - Exposed Ends:
    0.125" (3.18mm)
    Termination Style:
    Completely Exposed Wires on Both Sides
    Datasheet:
    1. How to order FST-21A-16 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FST-21A-16 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FST-21A-16?
    Image FST-22A-5 FST-21A-3 FST-21A-6 FST-21A-13 FST-21A-16
    Part Number FST-22A-5 FST-21A-3 FST-21A-6 FST-21A-13 FST-21A-16
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Cable Type Flexstrip Flexstrip Flexstrip Flexstrip Flexstrip
    Number of Conductors 16 16 16 16 16
    Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Length 1.000" (25.40mm) 1.000" (25.40mm) 1.000" (25.40mm) 1.000" (25.40mm) 1.000" (25.40mm)
    Length - Exposed Ends 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)