    TE Connectivity ALCOSWITCH Switches KB500B1/4
    Part No.:
    KB500B1/4
    Manufacturer:
    TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
    Category:
    Knobs
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKB500B1/4.pdf
    Description:
    KNOB KNURLED 0.250" METAL
    Manufacturer:
    Series:
    KB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Style:
    Cylindrical
    Type:
    Knurled, Straight
    Shaft Size:
    0.250" (6.35mm)
    Diameter:
    0.500" (12.70mm)
    Height:
    0.787" (19.99mm)
    Indicator:
    Line on Top
    Material:
    Metal
    Color:
    Black
    Features:
    6-32 Set Screw (2)
    Datasheet:
    1. How to order KB500B1/4 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KB500B1/4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KB500B1/4?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KB500B1/4.
    Image KB500B1/8 KB500B1/4
    Part Number KB500B1/8 KB500B1/4
    Manufacturer TE Connectivity ALCOSWITCH Switches TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
    Series KB KB
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Style Cylindrical Cylindrical
    Type Knurled, Straight Knurled, Straight
    Shaft Size 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)
    Diameter 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm)
    Height 0.787" (19.99mm) 0.787" (19.99mm)