    TE Connectivity ALCOSWITCH Switches K1250A1/4
    Part No.:
    K1250A1/4
    Manufacturer:
    TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
    Category:
    Knobs
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDK1250A1/4.pdf
    Description:
    KNOB FLUTED 0.250" METAL
    Manufacturer:
    Series:
    K
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Style:
    Cylindrical
    Type:
    Fluted
    Shaft Size:
    0.250" (6.35mm)
    Diameter:
    1.252" (31.80mm)
    Height:
    0.750" (19.05mm)
    Indicator:
    Line on Side
    Material:
    Metal
    Color:
    Natural
    Features:
    6-32 Set Screw (2)
    Datasheet:
    1. How to order K1250A1/4 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the K1250A1/4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of K1250A1/4?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of K1250A1/4.
    Image K1250A1/4
    Part Number K1250A1/4
    Manufacturer TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
    Series K
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Style Cylindrical
    Type Fluted
    Shaft Size 0.250" (6.35mm)
    Diameter 1.252" (31.80mm)
    Height 0.750" (19.05mm)