    TDK-Lambda HWS600L-60/BAT
    Part No.:
    HWS600L-60/BAT
    Manufacturer:
    TDK-Lambda
    Category:
    Battery Chargers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHWS600L-60/BAT.pdf
    Description:
    BATT CHARGER ENCLOSED 60V 10A
    Manufacturer:
    TDK-Lambda
    Series:
    BAT
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Enclosed
    Battery Chemistry:
    Lead Acid
    Battery Cell Size:
    Number of Cells:
    1
    Voltage - Nominal:
    60V
    Charge Current - Max:
    10A
    Charge Time:
    Voltage - Input:
    85 ~ 265VAC
    Power - Max:
    600W
    Size / Dimension:
    7.48" L x 2.40" W x 4.72" H (190.00mm x 61.00mm x 119.90mm)
    Mounting Type:
    Desktop
    Termination Style:
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order HWS600L-60/BAT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HWS600L-60/BAT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HWS600L-60/BAT?
    Image HWS600L-36/BAT HWS600L-60/BAT
    Part Number HWS600L-36/BAT HWS600L-60/BAT
    Manufacturer TDK-Lambda TDK-Lambda
    Series BAT BAT
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Enclosed Enclosed
    Battery Chemistry Lead Acid Lead Acid
    Battery Cell Size - -
    Number of Cells 1 1
    Voltage - Nominal 60V 60V
    Charge Current - Max 10A 10A
    Charge Time - -
    Voltage - Input 85 ~ 265VAC 85 ~ 265VAC
    Power - Max 600W 600W
    Size / Dimension 7.48" L x 2.40" W x 4.72" H (190.00mm x 61.00mm x 119.90mm) 7.48" L x 2.40" W x 4.72" H (190.00mm x 61.00mm x 119.90mm)