    TDK Corporation C3216SL1A224J
    Part No.:
    C3216SL1A224J
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDC3216SL1A224J.pdf
    Description:
    CAP CER 0.22UF 10V SL 1206
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Series:
    C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    SL
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.069" (1.75mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order C3216SL1A224J on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the C3216SL1A224J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C3216SL1A224J?
    Image C3216SL1A224J
    Part Number C3216SL1A224J
    Manufacturer TDK Corporation
    Series C
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient SL
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)