    Taiwan Semiconductor Corporation MBR20200CT
    Part No.:
    MBR20200CT
    Manufacturer:
    Taiwan Semiconductor Corporation
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMBR20200CT.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOT 200V 20A TO220AB
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.23 V @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    Datasheet:
    1. How to order MBR20200CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MBR20200CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBR20200CT?
    Image MBR20200CT MBR20200CT-Y MBR20200CTH
    Part Number MBR20200CT MBR20200CT-Y MBR20200CTH
    Series - - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.23 V @ 20 A 1.23 V @ 20 A 1.23 V @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 200 V 100 µA @ 200 V 100 µA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C