    TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. UHP 252012BF-100M
    Part No.:
    UHP 252012BF-100M
    Manufacturer:
    TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    1008 (2520 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUHP 252012BF-100M.pdf
    Description:
    10 UH SHIELDED DRUM CORE, WIREWO
    Manufacturer:
    Series:
    UHP252012BF
    Package/Case:
    1008 (2520 Metric)
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Wirewound
    Material - Core:
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    750 mA
    Current - Saturation (Isat):
    850mA
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    410mOhm
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 MHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1008
    Size / Dimension:
    0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Datasheet:
    1. How to order UHP 252012BF-100M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UHP 252012BF-100M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UHP 252012BF-100M?
    Image UHP 252012BF-100M
    Part Number UHP 252012BF-100M
    Manufacturer TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
    Series UHP252012BF
    Package/Case 1008 (2520 Metric)
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 10 µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating (Amps) 750 mA
    Current - Saturation (Isat) 850mA
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 410mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 MHz
    Features -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package 1008
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)