    Switchcraft Inc. 35RASMT2AHNTR
    Part No.:
    35RASMT2AHNTR
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Category:
    Audio Connectors
    Package:
    Description:
    CONN JACK MONO 3.5MM SMD R/A
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Series:
    35RASMT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Phone Jack
    Gender:
    Female
    Signal Lines:
    Mono
    Industry Recognized Mating Diameter:
    3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter:
    0.142" (3.60mm)
    Number of Positions/Contacts:
    2 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s):
    Single Switch
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Shielding:
    Unshielded
    Features:
    Board Guide
    Insulation Color:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 35RASMT2AHNTR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 35RASMT2AHNTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 35RASMT2AHNTR?
    Image 35RASMT2AHNTRX 35RASMT2AHNTR
    Part Number 35RASMT2AHNTRX 35RASMT2AHNTR
    Manufacturer Switchcraft Inc. Switchcraft Inc.
    Series 35RASMT 35RASMT
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Connector Type Phone Jack Phone Jack
    Gender Female Female
    Signal Lines Mono Mono
    Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm)
    Number of Positions/Contacts 2 Conductors, 3 Contacts 2 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s) Single Switch Single Switch
    Mounting Type Surface Mount, Right Angle Surface Mount, Right Angle
    Termination Solder Solder
    Shielding Unshielded Unshielded
    Features Board Guide Board Guide
    Insulation Color - -
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C -25°C ~ 85°C