    Susumu RR1220Q-16R5-D-M
    Part No.:
    RR1220Q-16R5-D-M
    Manufacturer:
    Susumu
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRR1220Q-16R5-D-M.pdf
    Description:
    RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/10W 0805
    Manufacturer:
    Susumu
    Series:
    RR
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    16.5 Ohms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)