    Susumu RL1632R-1R20-F
    Part No.:
    RL1632R-1R20-F
    Manufacturer:
    Susumu
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRL1632R-1R20-F.pdf
    Description:
    RES SMD 1.2 OHM 1% 1/2W 1206
    Manufacturer:
    Susumu
    Series:
    RL
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1.2 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Current Sense
    Temperature Coefficient:
    0/ +100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)