    Susumu RG3216V-1180-C-T5
    Part No.:
    RG3216V-1180-C-T5
    Manufacturer:
    Susumu
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRG3216V-1180-C-T5.pdf
    Description:
    RES SMD 118 OHM 0.25% 1/4W 1206
    Manufacturer:
    Susumu
    Series:
    RG
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Resistance:
    118 Ohms
    Tolerance:
    ±0.25%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±5ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)