    Susumu RG1608P-622-D-T5
    Part No.:
    RG1608P-622-D-T5
    Manufacturer:
    Susumu
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRG1608P-622-D-T5.pdf
    Description:
    RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    Susumu
    Series:
    RG
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    6.2 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)