    Susumu RG1005V-1071-B-T1
    Part No.:
    RG1005V-1071-B-T1
    Manufacturer:
    Susumu
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRG1005V-1071-B-T1.pdf
    Description:
    RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    Susumu
    Series:
    RG
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Resistance:
    1.07 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±5ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)