    Sullins Connector Solutions PRPN111PAEN
    Part No.:
    PRPN111PAEN
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPRPN111PAEN.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 11POS 2MM
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions:
    11
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.157" (4.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.110" (2.79mm)
    Overall Contact Length:
    0.346" (8.80mm)
    Insulation Height:
    0.079" (2.00mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Gold
    Contact Material:
    Brass
    Insulation Material:
    Polyester
    Features:
    Current Rating (Amps):
    1A
    Datasheet:
    1. How to order PRPN111PAEN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PRPN111PAEN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PRPN111PAEN?
    Image PRPN111PAEN
    Part Number PRPN111PAEN
    Manufacturer Sullins Connector Solutions
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Connector Type Header
    Contact Type Male Pin
    Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
    Number of Positions 11
    Number of Rows 1
    Row Spacing - Mating -
    Number of Positions Loaded All
    Style Board to Board or Cable
    Shrouding Unshrouded
    Mounting Type Through Hole
    Termination Solder
    Fastening Type Push-Pull
    Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
    Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
    Overall Contact Length 0.346" (8.80mm)
    Insulation Height 0.079" (2.00mm)
    Contact Shape Square
    Contact Finish - Mating Gold
    Contact Finish - Post Gold
    Contact Material Brass
    Insulation Material Polyester
    Features -
    Current Rating (Amps) 1A